Viske älgskötselområde
Hem StyrelseInformation Blanketter Bilder Stadgar Älgskötselplan Protokoll Älg-info

 Älgobs   Tilldelade/fällda älgar   Tandsnitt ålder  Avskjutning tidigare år

Jaktledare Kontaktperson Areal Ackumulerad  Tilldelning vuxna Tjur Taggar år vikt Ko/kviga År vikt kvig kalv Vikt kvigkalv tjur kalv Vikt tjurkalv Datum uppdatering
1. Hästhagens Jaktlag Per Bengtsson Johan Werdelin 354,5 1395,7 0                        
2 Ulvatorps/Råryds Ingvar Åkesson Bengt-Ove Gunnarsson 643 1697 0         1             Överskjutnig 2017
3 Claes-Göran Börjesson Clas-Göran Börjesson Anders Berntsson 353,5 1165 0                        
4 Bengt Rönnbom Bengt Rönnbom Niklas Thörnberg 550 1121 0                   1 39 2019-01-15
5 Leif Gustavsson Breareds jaktlag Niklas Thörnberg 1096 2192 1         1 4 204         2018-10-19
6 Glenn Johansson Glenn Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 379 401 0                        
7 Gunnar Karlsson Gunnar Karlsson Owe Johansson 471 977,5 0                        
8 Lennart Erikssson Lennart Erikssson Owe Johansson 568,2 982,4 0                        
9 Håkan Carlsson Håkan Carlsson Anders Berntsson 220 890 0                        
10 Mats Johansson Mats Johansson Owe Johansson 445,73 594,23 0                        
11 Bengt-Ove Gunnarsson Bengt-Ove Gunnarsson Bengt-Ove Gunnarsson 322,2 337,3 0                        
12 Johan Werdelin Johan Werdelin Johan Werdelin 353 366 0                        
13 Ove Martinsson Ove Martinsson Owe Johansson 348 908 0                        
14 Kajebergs Jaktlag Ingvar Edvinsson Owe Johansson 954,1 1337,9 0                        
15 Morgan Gunnarsson Morgan Gunnarsson Lars Andersson 218,7 665,5 0                   1 31 2018-12-20
16 J-Å Bartholdsson Jan-Åke Bartholdsson Anders Berntsson 1086,9 1665,8 1 1 2 3 170       1 38     2018-11-04_2018-12-29
17 Lingome Jaktlag Anders Berntsson Anders Berntsson 521 801 0                        
18 Börje Johansson Börje Johansson Anders Berntsson 454 677 0                        
19 Ambjörntorps/Sunvära Stig Nilsson Lars Andersson 1373,6 2194 1 1 4 2 155               2018-10-19
20 Sigvard Eliasson Sigvard Eliasson Anders Berntsson 1147,6 1592,7 1 1 10 4 180           1 67 2018-10-19_2019-01-20
21 Erling Brag Erling Brag Anders Berntsson 302,4 1241,4 0                        
22 Stråvalla jaktlag Lars Andersson Lars Andersson 950,7 1240,9 0                        
23 Erland Johansson Erland Johansson Lars Andersson 366 462 0                        
24 Jan-Inge Johansson Jan-Inge Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 32 506 0                        
25 Bo Dahlberg Gälling jaktlag Niklas Thörnberg 799 1598 1 1 6 4 172               2018-10-19
26.Stig Gunnarsson Stig Gunnarsson Lars Andersson 112 889 0                        
27.     0 0 0                        
28 Henrik Falk Henrik Falk Owe Johansson 203 1124 0                        
29 Svante Johansson Svante Johansson Johan Werdelin 164 518 0                   1 49 2018-12-21
30 Peter Olofsson Peter Olofsson Lars Andersson 73 526 0                        
31.     0 0 0                        
32Lars Eriksson Lars Eriksson Owe Johansson 484,5 1240 0                        
33Kenny Lundby Kenny Lundby Bengt-Ove Gunnarsson 519,5 1155,5 0                        
34 Bert Rydell Bert Rydell Christer Wallared 916,5 1975,4 1 1 4 3 162               2018-10-27
35 Patrik Kristoffersson Patrik Kristoffersson Bengt-Ove Gunnarsson 52,34 579,7 0                        
36 Bernt Henriksson Rune Svensson Christer Wallared 839,1 1888,48 1         1 3 160         2018-11-11
37Drareds Jaktlag  Bengt Rosengren Johan Werdelin 656 743 0                        
38 Christer Wallared Christer Wallared Christer Wallared 630,38 818,88 0                        
39 Östra Derome Jakt Göran Bengtsson Christer Wallared 914 1590,7 0                        
40 peter Antonsson Peter Antonsson Peter Antonsson 571,03 1311,66 0                        
41 Göran Karlsson Göran Karlsson Peter Antonsson 248 964 0                        
42.     0 0 0                        
43 Valinge Norra jaktlag Ove Svensson Peter Antonsson 657,8 722,6 0                        
44 Sivert Semborn Valinge Sivert Semborn  Peter Antonsson 632,6 968,1 0                        
45 Anders Gunnarsson Anders Gunnarsson Johan Werdelin 247 299 0                        
46 Robert Henriksson Bernt Henriksson Anders Berntsson 644,5 1464,5 0                        
47 Sven-Åke Johansson Sven-Åke Johansson Johan Werdelin 256,1 522,7 0                        
48 Ingvar Edvinsson Ingvar Edvinsson Christer Wallared 149 1192 0                        
49 Niklas Möller Niklas Möller Peter Antonsson 861 1927,5 1                        
50  Roger Andersson Roger Anderssom Niklas Möller 57 354 0                        
51 Kråkarps jaktlag  Jan-Evert karlsson  Peter Antonsson 422 542 0                        
52.Kaj Lindström Kaj Lindström Niklas Möller 130 910 0                        
53.Åsbro Jaktlag Anders Eriksson Anders Berntsson 1317 1358,14 0                        
54.Äckregårdens Jaktlag Sigvard Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 104 728 0                        
55.Erik Göransson Erik Göransson Johan Werdelin 239 866 0               1 62     2018-10-27
56.Stengårdshults jaktlag Lars-Erik Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 215,3 804,3 0                        
57.Gunnestorps Jaktlag Martin Fäxmark Peter Antonsson 329,5 829,5 0                        
58.Bertil Abrahamsson Bertil Abrahamsson Christer Wallared 283,4 1117,6 0                        
59.Getaryggens Jaktlag Tommy Svedberg Johan Werdelin 207,6 646,2 0                        
60.Biareds Jaktlag Niklas Thörnberg Niklas Thörnberg 1159,2 1887,6 1 1 6 4 187               2018-11-03
61.Röstorps Jaktlag Bert-Olof Olsson Niklas Thörnberg 681,5 1152,5 0                   1 53 2019-01-05
62.Idalas Jaktlag Per Johansson Niklas Thörnberg 1142 1221 0                   1 45 2018-12-15
63.Stuvs Jaktlag Bengt Martinsson Niklas Thörnberg 339 358 0                        
64.Boatorps Jaktlag Anders Jonsåker Niklas Thörnberg 589,6 1408,9 0                        
65.Stockareds Jaktlag Anders Berntsson Niklas Thörnberg 540,5 1531,5 0                        
66.Karshults Jaktlag Göran Stigsson Niklas Thörnberg 356 531 0                        
67. Lia Jaktlag Morgan Leding Niklas Thörnberg 313 1347 0                        
68.Högens Jaktlag David Johansson Niklas Thörnberg 440 1187,4 0                   1 60 2019-01-05.
69.Stättared Jaktlag Lennart Andersson Niklas Thörnberg 151 605 0                        
70.Utmaderna Ingemar Johansson Niklas Thörnberg 63 771 0                        
SUMMA     33221 69587 9 6       3     2   7    
Tilldelade djur 6 4 10
Kvarvarande djur 2017       0       1     1
Tjur ko/kviga kvig kalv tjur kalv
Medelvikt       171       121     50   49
Medelålder       3,33       2,33
Jaktlag 2017 Jaktledare Kontaktperson Areal Tilldelning vuxna Tjur Taggar år vikt Ko/kviga År vikt kvig kalv Vikt kviga tjur kalv Vikt tjur Arealavgift Fällavgift Datum uppdatering
01 Hästhagen, Derome Per Bengtsson Johan Werdelin 354,5 0                            
02 Ulvatorps/Råryds, Veddige Ingvar Åkesson Bengt-Ove Gunnarsson 643 0         1 4 170 1 46         2017-10-28, felskjutning
03 Holmakärr Clas-Göran Börjesson Jan-Åke Bartholdsson 281,5 0                            
04 Källsmossen Bengt Rönnbom Niklas Thörnberg 550 0                   1 67     2017-10-31
05 Järlöv, Veddige Karl-Anders Dalenbäck Bengt-Ove Gunnarsson 0 0                            
06 Ekedal, Veddige Glenn Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 379 1 1 2 1 115                   2017-10-21
07 Sandlid, Björkhult Gunnar Karlsson Owe Johansson 471 0                            
08 Kvarnome Lennart Erikssson Owe Johansson 568,2 1 1 4 3 165                   2017-10-21
09 Sprängskulla, Veddige Håkan Carlsson Jan-Åke Bartholdsson 220 0                            
10 Hjörne, Veddige Mats Johansson Owe Johansson 447 1         1 2 175             2017-10-21
11 Vallby, Veddige Bengt-Ove Gunnarsson Bengt-Ove Gunnarsson 383,7 1 1 2 1 120                   2017-10-21
12 Istorp Johan Werdelin Johan Werdelin 402 1         1 3 155             2017-10-21
13 Syllinge, Veddige Ove Martinsson Owe Johansson 348 0                            
14 Kajeberg, Veddige Ingvar Edvinsson Owe Johansson 954,1 1 1 4 2 150                   2017-10-20
15 Veddige Morgan Gunnarsson Lars Andersson 218,7 0                   1 58     2017-10-28
16 Källstorps & Norvära Jan-Åke Bartholdsson Jan-Åke Bartholdsson 1085,9 1         1 4 180     1 65     2017-10-21
17 Lingome, Väröbacka Anders Berntsson Jan-Åke Bartholdsson 521 1         1 2 120             2017-11-26
18 Väröbacka Börje Johansson Jan-Åke Bartholdsson 414 1                            
19 Ambjörntorp/Sunvära Stig Nilsson Lars Andersson 1390,4 1 1 6 3 185       1 50         2017-10-20_12-03
20 Sunvära Per-Olof Abrahamsson Jan-Åke Bartholdsson 1159,5 1 1 2 2 140                   2017-10-21
21 Ambjörntorp, Väröbacka Erling Brag Jan-Åke Bartholdsson 289 0                            
22 Stråvalla Lars Andersson Lars Andersson 950,7 1         1 4 129 1 38         2017-10-29_11-26
23 Stocken Erland Johansson Lars Andersson 366 1         1 5 173 1 72         2017-12-12
24 Väröbacka Jan-Inge Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 50 0                            
25 Ekeberg, Väröbacka Benny Thuresson Lars Andersson 0 0                            
26 By, Stråvalla Stig Gunnarsson Lars Andersson 112 0                            
27       0 0                            
28 Jonsjö Henrik Falk Owe Johansson 203 0                            
29 Grimmared Svante Johansson Johan Werdelin 164 0               1 55         2017-12-30
30 Hulegården, Stråvalla Peter Olofsson Lars Andersson 73 0                            
31       0 0                            
32 Vagnabäck Lars Eriksson Owe Johansson 484,5 0         1 2 135             2017-10-28, felskjutning
33 Sällstorp Kenny Lundby Bengt-Ove Gunnarsson 519,5 0                            
34 Västra Derome Bert Rydell Christer Wallared 964,9 0               1 65         2017-11-03
35 Råryd Patrik Kristoffersson Bengt-Ove Gunnarsson 52,34 0                   1 55     2017-12-03
36 Torpa Rune Svensson Christer Wallared 837,63 0                            
37 Drared Bengt Rosengren Johan Werdelin 656 1         1 4 170     1 55     2017-10-22
38 Stamnared Christer Wallared Christer Wallared 630,3 1 1 2 4 195       1 52         2017-10-20/2018-01-15
39 Östra Derome Göran Bengtsson Christer Wallared 970,5 1         1 5 179             2017-10-21
40 Valinge (Kulla) Peter Antonsson Peter Antonsson 571,03 0                   1 65     2017-12-30
41 Valinge Göran Karlsson Peter Antonsson 248 0                            
42 Buared, Åskloster Ingmar Stenberg Niklas Möller 0 0                            
43 Valinge Norra Ove Svensson Peter Antonsson 703,6 1 1 4 3 204                   2017-10-21
44 Valinge Sivert Semborn  Peter Antonsson 622,3 1 1 10 5 227                   2017-10-27
45 Grimmared Anders Gunnarsson Johan Werdelin 247 1                   1 42     byte vuxen-kalv 2018-01-28
46 Östra Derome Bernt Henriksson Jan-Åke Bartholdsson 615,5 0                            
47 Grimmared Sven-Åke Johansson Johan Werdelin 256,1 0                   1 47      
48 Grimmared Ingvar Edvinsson Christer Wallared 149 0                            
49 Berg Niklas Möller Peter Antonsson 777,5 0                            
50 Derome Roger Anderssom Niklas Möller 57 0                            
51 Kråkarp Jan-Evert karlsson  Peter Antonsson 422 1         1 1 110             2017-10-28
52 Svenstorp Kaj Lindström Niklas Möller 130 0                            
53 Åsbro Anders Eriksson Jan-Åke Bartholdsson 1257 2 2 4+4 6 352                   2017-10-23 Ålder 2+4 vikt 157+195
54 Äckregården Sigvard Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 104 0                            
55 Grimmared Erik Göransson Johan Werdelin 239 0                            
56 Stengårdshult Lars-Erik Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 215,3 0                            
57 Gunnestorp Martin Fäxmark Peter Antonsson 329,5 0                            
58 Björkhem, Grimmared Bertil Abrahamsson Christer Wallared 283,4 0                            
59 Getaryggen Tommy Svedberg Johan Werdelin 207,6 0                            
60 Biared Niklas Thörnberg Niklas Thörnberg 1159,2 1 1 11 7 245       1 44         2017-10-21_26
61 Röstorp Bert-Olof Olsson Niklas Thörnberg 686 1 1 8 3 217                   2017-10-21
62 Idala Per Johansson Niklas Thörnberg 1142 1               1 50         2017-10-20
63 Stuv Bengt Martinsson Niklas Thörnberg 354 1         1 3 165             2017-10-29
64 Boatorp Anders Jonsåker Niklas Thörnberg 638,7 0                   1 51     2017-11-26
65 Stockared Anders Berntsson Niklas Thörnberg 588 0               1 55         2017-10-20
66 Karlshult Göran Stigsson Niklas Thörnberg 393 1         1 1 135             2017-11-19
67 Lia Morgan Leding Niklas Thörnberg 313 0                            
68 Högens David Johansson Niklas Thörnberg 440 0                            
69 Stättared Lennart Andersson Niklas Thörnberg 151 0                            
70 Utmaderna Ingemar Johansson Niklas Thörnberg 63 0                            
SUMMA       31478 27 13       13     10   9        
Tilldelade djur 13 14 18
Kvarvarande djur 2017     0       1 +2   -1
Tjur ko/kviga kvig kalv tjur kalv
Medelvikt     178       154     53   56
Medelålder     3,08       2,73
Jaktlag 2016/2017 Jaktledare Kontaktperson Areal Tilldelning vuxna Tilldelning kalv Tjur Taggar/år Ko/kviga År kalv sort Vikt Arealavgift Fällavgift Datum uppdatering
01 Hästhagen, Derome Per Bengtsson Johan Werdelin 354,5 0                 X    
02 Ulvatorps/Råryds, Veddige Ingvar Åkesson Bengt-Ove Gunnarsson 643 1   1 6/2         150 X   2016-10-21
03 Holmakärr Clas-Göran Börjesson Jan-Åke Bartholdsson 258 0                 X    
04 Källsmossen Bengt Rönnbom Niklas Thörnberg 550 1   1 6/5     1 tj 206/52 X   2016-10-21/26
05 Järlöv, Veddige Karl-Anders Dalenbäck Bengt-Ove Gunnarsson 0 0                 X    
06 Ekedal, Veddige Glenn Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 379 0                 X    
07 Sandlid, Björkhult Gunnar Karlsson Owe Johansson 471 1   1 0-taggar/1         125 X   2016-11-20
08 Kvarnome Lennart Erikssson Owe Johansson 568,2 0                 X    
09 Sprängskulla, Veddige Håkan Carlsson Jan-Åke Bartholdsson 220 0                 X    
10 Hjörne, Veddige Mats Johansson Owe Johansson 392 0           1 Tj 68 X   2016-11-18
11 Vallby, Veddige Bengt-Ove Gunnarsson Bengt-Ove Gunnarsson 383,7 0                 X    
12 Istorp Johan Werdelin Johan Werdelin 402 0                      
13 Syllinge, Veddige Ove Martinsson Owe Johansson 348 1                 X    
14 Kajeberg, Veddige Ingvar Edvinsson Owe Johansson 954,1 1       1 4     180 X   2016-10-22
15 Veddige Morgan Gunnarsson Lars Andersson 218,7 0                 X    
16 Källstorps & Norvära Jan-Åke Bartholdsson Jan-Åke Bartholdsson 1076 1   1 4/3     1 kv 241/48 X   2016-10-21/12-26
17 Lingome, Väröbacka Anders Berntsson Jan-Åke Bartholdsson 521 0                 X    
18 Väröbacka Börje Johansson Jan-Åke Bartholdsson 414 0                      
19 Ambjörntorp/Sunvära Stig Nilsson Lars Andersson 1317 2   1 10/4 1 3 1   249/153/60 X   2016-10-22/12-17
20 Sunvära Per-Olof Abrahamsson Jan-Åke Bartholdsson 1160 1       1 1 1 kv 110/55 X   2016-10-22_12-04
21 Ambjörntorp, Väröbacka Erling Brag Jan-Åke Bartholdsson 292 0                      
22 Stråvalla Lars Andersson Lars Andersson 930,7 1   1 0/6         148 X   2016-11-28
23 Stocken Erland Johansson Lars Andersson 389 0           1 tj 62 X   2016-12-28
24 Väröbacka Jan-Inge Johansson Bengt-Ove Gunnarsson 50 0                 X    
25 Ekeberg, Väröbacka Benny Thuresson Lars Andersson 0 0                 X    
26 By, Stråvalla Stig Gunnarsson Lars Andersson 112 0                 X    
27       0 0                 X    
28 Jonsjö Henrik Falk Owe Johansson 203 0                 X    
29 Grimmared Svante Johansson Johan Werdelin 164 0           1 tj 68 X   2017-01-23
30 Hulegården, Stråvalla Peter Olofsson Lars Andersson 73 0                 X    
31       0 0                 X    
32 Vagnabäck Lars Eriksson Owe Johansson 484,5 1   1 udda 12/5     1 tj 68/255 X   2016-10-21/22
33 Sällstorp Kenny Lundby Bengt-Ove Gunnarsson 519,5 1       1 3 1   160/25 X   2016-11-19/12-08
34 Västra Derome Bert Rydell Christer Wallared 964,9 2   1 2/3 1 3     115/173 X   2016-10-21/22
35 Råryd Patrik Kristoffersson Bengt-Ove Gunnarsson 52,34 0           1 kv 60 X   2016-11-16
36 Torpa Rune Svensson Christer Wallared 837,6 1       1 2     120 X   2016-12-11
37 Drared Bengt Rosengren Johan Werdelin 656 1           1 kv 70 X   2016-11-05
38 Stamnared Johnny Wallared Christer Wallared 578,5 0                 X    
39 Östra Derome Göran Bengtsson Christer Wallared 970,5 1   1 17/5         264 X   2016-10-23
40 Valinge (Kulla) Peter Antonsson Peter Antonsson 548,8 1       1 2 1 kv 150/62 X   2016-10-21_11-28
41 Valinge Göran Karlsson Peter Antonsson 248 0                      
42 Buared, Åskloster Ingmar Stenberg Niklas Möller 0 0                 X    
43 Valinge Norra Ove Svensson Peter Antonsson 703,6 1       1 3 1 kv 30/158 X   2016-11-26/12-15
44 Valinge Sivert Semborn  Peter Antonsson 644,6 0                      
45 Grimmared Anders Gunnarsson Johan Werdelin 247 0                 X    
46 Östra Derome Bernt Henriksson Jan-Åke Bartholdsson 615,5 1       1 3 1   148/35 X   2016-12-08/12-15
47 Grimmared Sven-Åke Johansson Johan Werdelin 256,1 1       1   1 tj 170/52 X   2016-11-26
48 Grimmared Ingvar Edvinsson Christer Wallared 149 0                 X    
49 Berg Niklas Möller Peter Antonsson 777,5 1   1 8/3         216 X   2016-10-21
50 Derome Ove Johansson Niklas Möller 57 0                 X    
51 Kråkarp Jan-Evert karlsson  Peter Antonsson 422 0                 X    
52 Svenstorp Kaj Lindström Niklas Möller 130 0                      
53 Åsbro Anders Eriksson Jan-Åke Bartholdsson 1257 1       1 3     169 X   2016-11-08
54 Äckregården Sigvard Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 104 0           1 48   X   2016-11-08
55 Grimmared Magnus Lennartsson Johan Werdelin 239 0                 X    
56 Stengårdshult Lars-Erik Svensson Bengt-Ove Gunnarsson 215,3 0                      
57 Gunnestorp Martin Fäxmark Peter Antonsson 321,5 1       1 2     146 X   2016-11-05
58 Björkhem, Grimmared Bertil Abrahamsson Christer Wallared 317,4 0                 X    
59 Getaryggen Tommy Svedberg Johan Werdelin 207,6 0                 X    
60 Biared Niklas Thörnberg Niklas Thörnberg 1139 1       1 3 1 kv 182/55 X   2016-10-29/12-17
61 Röstorp Bert-Olof Olsson Niklas Thörnberg 763 0                 X    
62 Idala Per Johansson Niklas Thörnberg 1094 2       1 3 1 kv 180/42 X   2016-10-29/11-13
63 Stuv Bengt Martinsson Niklas Thörnberg 354 0                 X    
64 Boatorp